Pivo Frajer

EASI Cup 2019

EASI Cup je tradiční fotbalový turnaj lidí se zkušeností s duševním onemocněním. Jeho první ročník se uskutečnil před 16ti lety v Německu a od té doby se koná každoročně, vždy v jiné evropské zemi, kde ho organizují dobrovolnící (pracující pro relevantní neziskovku). Letošní ročník pořádá Fokus Praha ve spolupráci s evropskými organizacemi E.A.S.I. a ENALMH ve dnech 15. až 20. července 2019 v Praze. Nyní je přihlášeno 22 týmů z 12 evropských zemí.

Tato akce má dvojí smysl – samotný terapeutický účinek – hráči z jednotlivých týmů se schází celoročně, trénují, tráví spolu čas. Další smysl je potom v osvětové činnosti.

„Tuto událost chceme využít k otevření společenské debaty o duševním zdraví a k osvětě nejen o prospěšnosti sportu pro duševní zdraví, ale především k osvětě o duševním onemocnění. V naší společnosti je to stále tabu a následky jsou tragické. Česká republika se řadí mezi evropské lídry v počtu spáchaných sebevražd – denně 4 osoby. Náš turnaj si klade za cíl rozkopnout tohle tabu a vydat se novým směrem ve společenských diskuzích a přístupech k léčení.“ Dodává hlavní organizátor Jan Drobný.

Videopozvánka s patronem turnaje Vladimírem Šmicrem: EASI CUP 2109